Karantina Günlerinde Film

Tiyatro, sinema oyuncusu olan Sadri Alışık ülkemizin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Oyuncu Kerem Alışık'ın babasıdır.

İstanbul'da doğan Alışık, çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu. İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Alışık okul piyeslerinde rol aldı, tiyatroya Cağaloğlu Halk Evi'nde başladı.

1946 yılında Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, Nejat Saydam'in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi ile dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Birçok bölümü olan Turist Ömer ve Ofsayt Osman serileri ile sinema kariyerinde zirveye ulaştı.

Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45'lik plaklar doldurdu ve gazinolarda sahneye çıktı. Ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış olan Alışık yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza attı.

18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da ölen sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi'nce her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.