Angelina Jolie Voight (4 Haziran 1975, Los Angeles), ABD'li sinema oyuncusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü ve bir de Akademi Ödülü aldı. Tüm dünyada hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Jolie, dünyanın en güzel kadını ve en çekici insanlarından biri kabul edilmiştir.

Angelina Jolie (d. 4 Haziran 1975, Los Angeles, ABD), tam ismi Angelina Jolie Voight olan, Oscar ödüllü aktirs Jon Voight un kizi olan Amerikan sinema oyuncusudur. Londra, New York ve Los Angeles da profesyonel modellik yapti.Her ikisi de 3 yil süren iki evlilik yapti, 1996-1999 arasinda Jonny Lee Miller ile, 2000-2003 yillari arasinda da Billy Bob Thornton ile evli kaldi. Ama Billy Bob Thornton Angelina yerine televizyon izlemeyi tercih edince zaten yeterince ask oldugu söylenemeyen iliski sona erdi. Daha sonra 2004 yilinda birlikte rol aldigi Mr. & Mrs. Smith filminde Brad Pitt ile tanisti.
Los Angeles, Kaliforniya da dogdu.Aktör Jon Voight ve Marcheline Bertrand in kizidir.Baba tarafindan, Jolie Slovak ve Alman asiillidir.Anne tarafindan ise Fransiz-Kanada asillidir.