William Bradley Pitt (d. 18 Aralik 1963 de Shawnee, Oklahoma, ABD) ABD'li oyuncu ve film yapimcisi. Missouri Üniversitesi'nin Gazetecilik bölümünden mezun olmasina kisa süre kala, uzun süredir aklinda olan aktörlük kariyerini baslatmak için ailesine Pasadena'daki bir Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam edecegini söyleyerek Hollywood’a gitti. Bir süre çesitli tanitimlarda tavuk kostümü giyip, limuzin soförlügü gibi isler yaptiktan sonra “Dallas” ve “Another World” gibi dizilerde küçük roller kapmayi basardi. 1989’da “Cutting Class” isimli düsük bütçeli bir yapimda rol alarak ilgi çekti. Bundan iki yil sonra People Magazin’in kendisine “Dünyanin En Seksi Adami” unvanini layik görmesine neden olacak olan, “Thelma & Louise”deki on bes dakikalik rolü geldi.

William Bradley Pitt (d. 18 Aralik 1963; Shawnee, Oklahoma, ABD), Amerikali oyuncu ve film yapimcisi. Missouri Üniversitesi nin gazetecilik bölümünden mezun olmasina kisa süre kala, uzun süredir aklinda olan oyunculuk kariyerini baslatmak için ailesine Pasadena daki bir Güzel Sanatlar Akademisi ne devam edecegini söyleyerek Hollywood a gitti. Bir süre çesitli tanitimlarda tavuk kostümü giyip, limuzin soförlügü gibi isler yaptiktan sonra Dallas ve Another World gibi dizilerde küçük rollerde oynamaya basladi. 1989 da Cutting Class isimli düsük bütçeli bir yapimda rol alarak ilgi çekti. Bundan iki yil sonra People Magazin in kendisine “Dünyanin En Seksi Adami” unvanini layik görmesine neden olacak olan, Thelma & Louise deki on bes dakikalik rolü geldi. Fiziksel özellikleriyle degil oyunculuk yetenegiyle taninmak isteyen Pitt, ilerleyen yillarda bu firsati bulacagi Interview With The Vampire (1994), 12 Maymun (1995), Seven (1995), Fight Club (1999) gibi pek çok filmde oynadi.

Ayni zamanda yapimcilik yapmaktadir. 2006 yapimi En Iyi Film Oscari alan The Departed filminin yapimcisiydi. 2014 Oscar ödüllerinde Brad Pitt in yapimciligini yaptigi 12 Yillik Esaret filmi en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ödüllerini kazanmistir. Oyunculuk alaninda ilk Oscar ödülünü 2020 de Bir Zamanlar Hollywood da filmindeki performansiyla En Iyi Yardimci Erkek Oyuncu dalinda kazanmistir.