G??rard Xavier Marcel Depardieu (d. 27 Aralık 1948) Oscar'a aday gösterilmiş, Altın Küre Ödülü sahibi Fransız asıllı Rusya vatandaşı oyuncu.

1964'te, oyunculuk öğrenimi gören Michel Pilorge ile Paris'e gitti. Burada izlediği bir Moli??re oyunu sonrasında oyuncu olmaya karar verdi. Theatre National Populaire'de aldığı ücretsiz derslerden sonra, 1966'da Jean-Laurent Cochet'nin yönettiği Ecole d'art dramatique'i bitirdi. Buradaki öğrenimi sırasındaki arkadaşlarından biri Claude Jade'di.

Depadieu, yönetmen Claude Regy'nin vasıtasıyla, yönetmen ve senarist Marguerite Duras ile tanıştı ve birkaç yıl içinde onunla birlikte dört film çevirdi. Bu filmlerden Nathalie Granger (1971) ve Les Valseuses (1973), Depardieu'nün tanınmasını sağladı.

1980lerde Depadieu, önde gelen Fransız aktörlerden biri oldu. François Truffaut'nun La Femme d'a cote filmindeki oyunculuğu ile bilinirliği arttı. İlk Cesar Ödülü'nü Le Dernier Metro filmindeki rolüyle kazandı. 1985 civarında genç Patricia Kaas'ı keşfetmese de en azından kariyerine başlaması için cesaretlendirdi. 1990'ların başından itibaren, Jean Reno ile birlikte uluslararası prodüksiyonlarda kendini kanıtlayan ender Fransız aktörlerden biri oldu.

Depardieu'nün en önemli işleri arasında arasında komedi oyuncusu Pierre Richard ile birlikte oynadığı, La Ch??vre (1981), Les Comperes (1983) ve Les Fugitifs (1986) filmlerinden oluşan komedi filmi serisi de bulunmaktadır.

Fransa'da ve bir ölçüde Avrupa'da önemli filmlerde oynayan Depardieu'nün Amerika'daki başarı düzeyi inişli çıkışlı oldu. 1990'daki 'Yeşil Kart' (Green Card) güldürüsü ile doruk yaptıktan sonra 2000 yılındaki '102 Dalmaçyalı' (102 Dalmaçyalı) ile 'Hayatımın tatili' (Last Holiday) filmleriyle çöküş yaşadı.